Jimmy Owens Tops Red Buck Time Trials for 33rd Annual Jackson 100

BROWNSTOWN, IN (September 21, 2012) – Reigning Lucas Oil Late Model Dirt Series Champion and current point’s leader, Jimmy Owens of Newport, TN topped the 40-car field for Red Buck Time Trials for the 33rd Annual Jackson 100 on Friday Night at Brownstown Speedway.

Owens; Hillbilly 100 winner, Mike Marlar of Winfield, TN; Jared Landers of Batesville, AR; and Brad Neat of Dunnville, KY will be the pole-setters for Saturday Night’s four heat races.

Scott Bloomquist of Mooresburg, TN, the only four-time winner of Brownstown’s biggest race, is seeking an unprecedented third straight win in the annual event.  LOLMDS series regular and two-time track champion, Don O’Neal of Martinsville, IN, who has won the Jackson 100 three times, timed in only 16th fastest in his group of qualifiers and will have to start deep in the field in the second heat on Saturday Night.

In preliminary action, Jimmy Owens set the Red Buck Cigars Fast Time amongst the 40 entrants, with a lap of 15.281 seconds. Jared Landers set the fastest time in Group B with a time of 15.563 seconds.

Tomorrow Night, action from the 33rd Annual Industrial Solutions Technology “Jackson 100” at Brownstown Speedway in Brownstown, IN will continue with Heat Races, B-Mains, and the 100-Lap, $20,000-to-win Feature. For more information, log onto www.brownstownspeedway.com.

For the latest breaking news on the Lucas Oil Late Model Dirt Series, log onto www.lucasdirt.com and be sure to follow the series at www.facebook.com/lucasdirt and www.twitter.com/#!/lucasdirt.

Lucas Oil Late Model Dirt Series

Race Summary

Friday Night, September 21st, 2012
33rd Annual Industrial Solutions Technology “Jackson 100”
Brownstown Speedway – Brownstown, IN

 

Red Buck Cigars Fast Time Group A: Jimmy Owens / 15.281 seconds

Red Buck Cigars Fast Time Group B: Jared Landers / 15.563 seconds

 

Wiles Driveshafts First Heat Line Up (10 Laps – Top 4 Transfer):

Jimmy Owens 20 11T Tyler Reddick
Terry Casey 42c 24H Greg Johnson
Earl Pearson, Jr. 44 57J Chad Stapleton
Dustin Neat 25n 18k Brandon Kinzer
Jeremy Hines 5H 49 Joe Godsey

 

U. S. Steel Second Heat Line Up (10 Laps – Top 4 Transfer):

Mike Marlar 5b 18e Eric Wells
Scott Bloomquist 0 15b Brian Birkhofer
Tim Rivers 46 23 John Blankenship
Matt Boknecht 22 71 Don O’Neal
Wayne Chinn 1c 93 Zak Blackwood

 

Simpson Performance Products Third Heat Line Up (8 Laps – Top 4 Transfer):

Jared Landers 5 D8 Dustin Linville
Jonathan Davenport 15d 6J Joe Janowski
Billy Moyer, Jr. 21JR 41 Josh McGuire
Justin Rattliff 16 P1 Scott James
Shelby Miles 76 7m Alan Magner

 

HAWK Brakes Fourth Heat Line Up (10 Laps – Top 4 Transfer):

Brad Neat 41n 18 Shannon Babb
Steve Casebolt c9 9J Mike Jewell
Steve Francis 15 49x Matt Patus
Steve Barnett 89 44k Greg Kendall
Chris Streeval 30s 42 David Ross

Related posts